Pivoňky

14.05.2022

Vědecký název Paeonia  

Pivoňky jsou velmi oblíbenou květinou, kterou známe už více jak 3 000 let. Jsou vedeny pod vědeckým názvem Paeonia a mají svůj příběh o tom, jak ke svému jménu přišly. Pivoňky jsou významné nejen historicky, ale také kvůli svým vlastnostem a léčivým účinkům. Představují štěstí, prosperitu, romantiku, čest, soucit, bohatství, uzdravení a šťastné manželství. V západní kultuře je pivoňka symbolem 12. výročí svatby.


Začaly se objevovat v Číně a v Japonsku a jsou součásti starověké řecké mytologii. První záznamy pocházejí z období čínské dynastie Chan (3. století př. n. l.). Uvádí se ovšem, že Pivoňky se začaly datovat o kolo 1 000 let př.n.l. v čínských zahradách a v 8. století se začaly objevovat i v Japonsku. Svůj původ mají tedy v Číně a jsou zde náležitě ceněny. Často jsou označovány za královny všech květin a mají zde dlouhou historii. Patřily mezi populární již od dynastie Sui. Pivoňky byly vysázeny v císařském paláci a díky tomuto činu se staly symbolem šlechty, bohatství a cti.

To, že si pivoněk velmi cení značí i to, že mají své město pivoněk. Tímto městem je Luo-jang (Luoyang) v provincii Che-nan (Henan) ve střední Číně, ve městě s 1500letou historií pěstování pivoněk. V městě můžete navštívit třeba Národní park pivoněk, kde se nachází více než 110 různých druhů. Také se v tomto městě, již od roku 1983 koná každý rok od dubna Pivoňkový kulturní festival Luoyang. Město v době festivalu v roce 2014 navštívilo více než 19 milionů turistů. Luoyang má také mnoho různých zahrad, které pěstují a reprodukují 1 200 různých druhů pivoněk, přičemž výsadbové plochy dosahují 220 km čtverečních.

Ovšem Čína není jediná země, která oslavuje pivoňky. Například tato květina se v roce 1957 stala národní květinou státu Indiana a vystřídala tak květinu jménem Cínie neboli Ostálka, která byla národní květinou v letech 1931-1957. Podobně jako v Číně, tak i zde mají svůj vlastní pivoňkový festival, který můžete omrknou zde: https://www.instagram.com/indianapeonyfestival/ / https://www.indianapeonyfestival.com/.

Ovšem festivaly pivoněk jsou po celém světě, a i to dokazuje, jak jsou tyto květiny oblíbené.

Na východě se Pivoňky používaly hlavně jako léčivo. Kořeny a semena této rostliny se používali k léčbě bolesti hlavy, astmatu a bolesti spojené s porodem. Ve starověku a středověku také věřili, že pivoňka dokáže vyléčit více jak 20 nemocí, a to dokonce i epilepsii a uštknutí hadem. V Anglii zase nosili, především děti, na krku náhrdelníky z kořene pivoněk, aby předcházely epileptickým záchvatům či bolesti zubů. Také z kořenu se dá uvařit čaj, který pomáhá při nemocech ledvin a u křečí. Naopak čaje z okvětních lístků jsou vhodné proti kašli nebo bolestech břicha.

Jestliže byste si, ale po tomto výkladu chtěli pivoňku naservírovat, tak POZOR, ve větší dávce je pivoňka lékařská jedovatá a je nutné ji užívat pod lékařskou kontrolou.

Pivoňky dělíme na bylinné a dřevité. Dřevité, nebo také křovité pivoňky, vytvářejí tvar keře, který se dokáže rozrůst i do dvou metrů šířky i výšky. Jsou mrazuvzdorné a opadavé. Bylinné pivoňky dorůstají do výšky 35-60 cm, jejímž nejznámějším druhem je pivoňka lékařská. Jsou to nízké trvalky, které se na zimu zatahují do země.

A jakže vlastně dostaly svoje jméno? Dostáváme se do řecké mytologie. Existuje více verzí, jak ke svému jménu přišly, ovšem pouze dvě jsou nejvíce populární a ty si zde taky povíme. Začneme kratší a jednodušší verzí.

Víla jménem Paeonia, byla velmi krásná a díky své kráse přitahovala pohledy božstva, ovšem bůh Apollon o ní začal jevit zájem. Paeonii tento zájem imponoval, ovšem si všimla, že ji celou dobu sleduje bohyně Afrodita, a tak víla zčervenala a začala se se od Apolla oddalovat. Afrodita, ale v hněvu proměnila vílu v červenou pivoňku.

Druhý příběh je o lékaři olympských bohů, Paeonovi. Pivoňka si pravděpodobně získala své jméno díky řeckým bohům, kdy Paeon, lékař řeckých bohů rozhněval svého učitele, boha medicíny Asklepiose, když použil mléčnou tekutinu z kořene pivoňky pro úspěšné vyléčení Hádese. Askleopis začal na Paeona žárlit a chtěl se mu pomstít. Naštěstí ve správný moment zasáhl bůh Zeus a uchránil jej před smrtí tím, že ho proměnil na květ pivoňky.

Pivoňky jsou velmi oblíbené rostliny zejména u nevěst, protože jsou symbolem štěstí a šťastného manželství. Tyto květiny jsou také květem pro 12. výročí od svatby. Její tradiční název je hedvábná nebo lněná svatba a na toto výročí by se měly darovat perly či barevné drahokamy, pivoňky, nefrit či opál, ovšem také můžete zvolit například hedvábný šátek nebo kravatu, a to nejlépe v perleťové barvě.

Pivoňky mají velmi krátkou sezónu a možná i proto jsou tolik oblíbené a výjimečné. Začínají kvést v průběhu května a jejich hlavní sezóna je polovina až konec června. Poté se musíme s těmito nádhernými květinami rozloučit a čekat rok, než nám opět budou zdobit zahrady, parky a vázy. Ovšem pozor, pivoňka ve váze dlouho nevydrží. Odhaduje se, že otevřená pivoňka vydrží cca 5 dní, poté plně odkvete. Proto doporučujeme, stříhat nebo kupovat do váz pivoňky ve formě pupenů.

Ještě představíme 2 zajímavosti.

Nizozemí patří mezi největší vývozce řezaných pivoněk a jejich odhadovaná produkce se pohybuje okolo 40 %.

Co je ovšem ještě zajímavější a překvapilo to i nás, je to, že pivoňky se pěstují až na Aljašce. Tento stát je dalším velkým vývozcem. Chladnější půda i podnebí, prospívá květům, které jsou díky těmto podmínkám větší. Delší vegetační období pak umožňuje jejich růst později, a tak jsou k dispozici během hlavní svatební sezóny, tedy od června až do září.